Новостворена комісія може позбавити посади секретаря Рівнеради?

Великий авантюрист і комбінатор Остап Бендер знав приблизно чотириста, відносно чесних способів, як забрати гроші у населення. «Командувати парадом буду я!», – казав Бендер. Ми ні на що не натякаємо, але в нових політичних реаліях Рівного, відбувається щось подібне. І, вже давно не секрет, хто намагається командувати парадом. І поки, в них це непогано виходить.

Мова про новостворену тимчасову комісію, яка стосується, хаотичних забудов у Рівному, але питання набагато глибше, ніж виглядає на перший погляд. Рівнерада провернула цікаву схему, яка дуже корисна для одного місцевого забудовника. Це значить, що хтось конкретно може стати монополістом у будівельний та земельній галузі. Знову ж, ми ні на що не натякаємо, але розповімо хронологію того, що сталося та може статися.

Отже, на останній сесії, депутати Рівнеради створили тимчасову контрольну комісію з вивчення питання запровадження мораторію на хаотичну забудову міста,  відповідний проєкт рішення виніс на голосування Віктор Шакирзян, власне він і став головою цієї комісії.  Як відомо, секретар міськради, це протеже забудовника на Щасливому.

Питання створення вищезгаданої комісії викликало чимало суперечок серед депутатів, оскільки така комісія вже є, але не тимчасова, а постійна. У її повноваження, власне, і будуть входити ті ж самі функції, що і вже існуючої комісії. Так навіщо створювати комісію на комісії? Виходить, що через три місяці, а саме стільки проіснує тимчасова, Віктор Шакирзян фактично звітуватиме сам перед собою і сам контролюватиме свою ж таки діяльність. Для чого це секретарю Рівненської міськради? Все дуже просто, адже у постійній комісії, яку у народі називають земельною у Віктора Шакирзяна немає своєї більшості, та й очолює її представник «За майбутнє» Маріан Года. Нині, до комісії входять вісім депутатів: двоє від «ЄС» – Людмила Туровська та Дмитро Котляров, Роман Денисюк від «Голосу», Святослав Стельмащук від «Рівне разом», Євгеній Іванішин від «Свободи», Галина Кульчинська з «Батьківщини», Андрій Іванов зі «Слуги народу» та власне Маріян Года, який є головою комісії. Отже, з таким складом комісії «Рівне разом» немає своєї більшості для «протягування» питань пов’язаних із будівельним бізнесом.

Незрозумілою багатьом, є присутність у пропонованому складі новоствореної тимчасової комісії секретаря Рівненської міської ради Віктора Шакирзяна та ще й у якості голови. Адже наявних повноважень його посади цілком достатньо для повноцінної роботи. Які ж додаткові і необхідні компетенції додає йому керівництво тимчасовою контрольною комісією з вивчення питання запровадження мораторію на хаотичну забудову міста Рівного? Тим паче представниця фракції “Рівне Разом” (політична сила, від якої обрано Шакирзяна) теж була делегована до даного органу ради. Невже недовіра до політичних соратників?

Іншими словами, коли  в секретаря в арсеналі є така тимчасова комісія, це дає можливість чинити тиск на конкурентів-забудовників. Це наше припущення, адже об’єктивної відповіді навіщо ще одна дублююча іншу комісія, ми не отримали. Плюс до всього, тимчасова контрольна комісія з вивчення питання забудови міста Рівного матиме можливість розробити чи ініціювати розроблення історико-архітектурний опорний план міста, завдяки якому, кожне питання по забудові, реконструкції, виділені земельної ділянки та все, що пов’язане з будівництвом та землею у Рівному, буде неможливим без спеціального ряду дозвільних документів. Вводячи такий архітектурно-історичний опорний план, практично буде монополія, як на землю так і будівництво. Це буде не лише супроводжуватись додатковими дозвільними документами, але й фінансовими – здорожчанням, як будівельних об’єктів, так і землі у Рівному. Виходить, що у цьому весь секрет, а не в бажанні зробити наше місто кращим?

Секретар Рівнеради Віктор Шакирзян, каже, що поки не було першого засідання комісії, він не може розповісти про всі її повноваження:

Ми спочатку зустрінемось, повністю розкладемо, хто чим буде займатися і вам повідомимо. Обов’язки прості, питання саме хаотичної забудови – це те, що сьогодні турбує людей. Насправді дуже багато роботи буде і постійним комісіям. А ця тимчасова комісія виконуватиме те, що ми декларували в документах. Зрозумійте правильно – це буде тимчасова комісія, там будуть знаходитись члени усіх фракцій. Ми спеціально так зробили, аби всі мали можливість вивчати це питання. Це не тільки моя особистість, а те що ми обіцяли на виборах і хочемо це робити. А це не є посада – це тимчасова комісія. В регламенті про це чітко написано.

Депутат від «Слуги народу» Віталій Коваль переконаний, що не варто було дублювати уже створену комісію:

Всі ми дійсно приймали участь у виборчій кампанії і всі ми говорили про відкритість і спрощення ведення бізнесу. Якщо ми йдемо до відкритості і спрощення, то для чого нам ще одна комісія, щоб це був вхідний пункт, для того, аби щось провести, або щоб більше накласти якихось контрольних функцій, про які ми говоримо. Є оновлений склад будівельної комісії, є оновлений склад виконавчого комітету і заступників – нехай люди виконують свої функції. Можна вповноважити вже діючу комісію цими функціями.

Депутатка Рівнеради Людмила Туровьска зазначає, що Віктор Шакирзян не може очолювати комісію, але припускає, що могла статися технічка помилка з таким призначенням:

Є нормативно-правові акти: Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» Регламент Рівненської міської ради, які говорять про те, що до складу постійних депутатських комісій не можуть бути обрані міський голова, секретар міської ради, їх заступники. Зрозуміло, що ці положення переходять і на тимчасові комісії. Згідно закону «Про місцеве самоврядування в Україні» (пункт 6 частини третьої статті 50), якщо секретар міської ради за дорученням міського голови координує діяльність постійних та інших комісій ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій, то він не може входити членом в комісії, діяльність яких контролює і координує. Тимчасові комісії мають схожі повноваження, що і постійні, тільки строк їх повноважень  обмежується в часі три місяці, – зазначає Людмила Туровська. – Проєкт рішення № 15 розглядав питання щодо утворення комісії стосовно хаотичної забудови міста. Я однозначно була за те, щоб таку комісію створити, тому і голосувала «за». Але я  не звернула увагу на персональний склад комісії.  А коли побачила, то пішла до мікрофону роз’яснити ситуацію.

Людмила Туровська, вважає, у тому, що Віктор Шакирзян став головою архітектурної комісії, корупційної складової немає:

Однозначно, ні. Це технічна помилка, яку не додивились юристи. Не знаю хто з них, бо на проєкті рішення міськради немає візи погодження спеціалістом-юристом оргвідділу.

Попри те, що це, можливо і технічна помилка, але хочеться нагадати і про події під час реєстрації партії Віктора Шакирзяна «Рівне Разом». Тоді юристи не дотрималися гендерної квоти у створенні депутатських списків і могли лишитися «за бортом корабля». Зараз нова помилка, тож може Віктору Шакирзяну варто самому читати закони в яких чітко сказано, зокрема ч. 2 ст. 50 «Паро місцеве самоврядування», що секретар ради не може суміщати свою службову діяльність і іншою посадою, у тому числі на громадських засадах, що підпадає під вимогу ч. 1 ст. 25 ЗУ «Про запобігання корупції».

Нажаль, скидається на те, що вирішення проблеми хаотичної забудови Рівного намагаються спустити на гальмах, втонувши у фактично безрезультатних діях та дискусіях, а потім мати змогу звітувати виборцям: ми зробили, що могли, проте через колізії у законодавстві вирішити не вдалось, адже висновки комісії, яка була створена з порушенням законодавства будуть незаконні і їх оскаржуватимуть у судах.  А насправді виявляється, йде процес нехтування пошуку раціонального вирішення цього важливого для міста питання і, власне, розподіл впливу.

Ціна яку може заплатити секретар міськради Віктор Шакирзян велика, адже він, через порушення антикорупційного законодавства, може позбутися посади, але як то кажуть: «Игра стоит свеч».

Голова постійної комісії з питань архітектури та землевпорядкування Маріян Года:

Треба слідкувати як будуть розвиватися події. Наразі цю комісію не можна ліквідувати. Відверто кажучи, я не бачу якихось підводних течій, я абсолютно щиро говорю. Постійна комісія має купу питань: пленарні засідання, виїзні засідання. Я не вбачаю в цьому якогось злого умислу. Раджу ретельно відслідковувати, як буде проходити їхня комісія і що на ній буде відбуватися. Комісія може давати якісь рекомендації чи висновки. Рішення комісія не приймає, рішення приймається на засіданні комісії, я розумію про що йдеться, йдеться про те щоб узаконити, мабуть маєте підозру. Комісія може рекомендувати узаконити ту забудову яка вже зроблена є така підозра. Варто бути на засіданнях як на виїзних так і на пленарних засіданнях цієї комісії, слідкувати щоб там не було зловживань.

Однозначно, те, що Віктор Шакирзян очолив тимчасову комісію, є прямим порушенням ряду законів, про які ми вже написали вище, а також, порушено антикорупційне законодавство. Журналісти Rivne Online, обов’язково слідкуватимуть як події будуть розвиватися далі, але вважаємо, що вже на цьому етапі, відповідні контролюючі органи мали б звернути на це увагу і надати правову оцінку діям нового керівництва Рівного.

Джерело: rivne.online