Чорну діру M87 показали на відео

You are currently viewing Чорну діру M87 показали на відео

Якщо ви думали, що перше зображення чорної діри в далекій галактиці M87 було чимось особливим два роки тому, то недавно випущене відео, в якому об’єднана робота 19 обсерваторій, просто вразить вас. М87 завширшки 40 млрд км вперше була зафіксована у 2019 телескопом Event Horizon (EHT).

M87 або Мессьє 87, принаймні, з астрономічної точки зору, розташована близько до нас. Знаходиться вона приблизно в 55 млн світлових років від Землі, в одній з наймасивніших галактик в локальному Всесвіті. Вперше вона була ідентифікована Шарлем Мессьє ще у 1781 році.

Однак чорна діра в її центрі зберігала свої таємниці набагато довше. Будучи прикладом надмасивної чорної діри, вона змушувала астрономів мислити нестандартно, коли вони хотіли зробити її знімок: врешті-решт, чорні діри за визначенням захоплюють світло. EHT зібрав дані з восьми різних телескопів і об’єднав цю інформацію, щоб створити зображення світимого газу, що оточує чорнильно-чорний центр, з гравітаційним вигином, що утворює тінь.

Фотографія потрапила в заголовки газет у 2019 році, але зараз EHT пропонує більше деталей. «Ми знали, що перше пряме зображення чорної діри буде революційним», – пояснив Казухіро Хада з Національної астрономічної обсерваторії Японії, співавтор нового дослідження. «Але щоб отримати максимальну віддачу, нам потрібно знати все про поведінку чорної діри, спостерігаючи в усьому електромагнітному спектрі».

На цей раз 19 обсерваторій, у тому числі п’ять, що належать NASA, були задіяні, щоб зробити безпрецедентний тур по M87 в різних довжинах хвиль світла. Він заснований на тому факті, що гравітаційне тяжіння чорної діри може створювати струмені часток, що рухаються майже зі швидкістю світла, по всьому електромагнітному спектру. Ці струмені розбігаються по Всесвіту, охоплюючи радіохвилі через видиме світло і гамма-промені, з різними наборами, зібраними 19 різними інструментами.

Відео починається з вихідного зображення EHT, а потім по спіралі поширюється через сітку радіотелескопів через видиме, потім ультрафіолетове світло, а потім рентгенівські промені. Наприкінці з’являються дані з наземних гамма-телескопів і космічного телескопа Фермі NASA.

Протягом березня та квітня 2017 року 760 вчених і інженерів з 200 установ зібрали воєдино великий набір даних. Це не тільки для розваги, але і для нових наукових відкриттів. Вчені планують використовувати ці дані для поліпшення тестів загальної теорії відносності Ейнштейна. Зараз основними перешкодами для цих випробувань є невизначеність щодо матеріалу, що обертається навколо чорної діри і викидається струменями, зокрема, властивостей, що визначають випромінюване світло. Тим часом, це також може допомогти нам зрозуміти «космічні промені», як вони утворюються і як потенційно впливають на решту Всесвіту.

Джерело: root-nation.com