NASA вперше скоригувало курс космічного телескопа «Джеймс Вебб»

You are currently viewing NASA вперше скоригувало курс космічного телескопа «Джеймс Вебб»

Як і було заплановано, телескоп NASA Джемс Вебб (James Webb Space Telescope) успішно запущений в космічний простір. Ракета-носій Ariane 5 разом із апаратом вартістю близько $10 млрд на борту стартувала з майданчика космодрому Куру у Французькій Гвіані о 07:20 за місцевим часом 25 грудня. Тепер телескоп має подолати 1,5 млн км, перш ніж він досягне своєї мети і розгорне дзеркало для сканування Всесвіту в оптичному та інфрачервоному діапазонах.

Проєктування апарату було розпочато у 1996 році, а запуск Джеймса Вебба спочатку мав відбутися в період між 2007 та 2011 роками. Однак він неодноразово відкладався, технологія дорожчала і в якийсь момент американські законодавці навіть подумували припинити фінансування проєкту. Зрештою Національне управління з аеронавтики та дослідження космічного простору (NASA) США переконало Конгрес продовжити виділення коштів і до моменту запуску загальна вартість проєкту склала $9,7 млрд.

Успішна доставка Джеймса Вебба в космічний простір — лише початок періоду тривалістю близько місяця, який буде потрібний телескопу, щоб досягти своєї кінцевої мети, яка знаходиться в точці Лагранжа L₂ системи Сонце-Земля. У процесі польоту телескоп розгорне сонячну панель, необхідну для забезпечення систем енергією, і навіть антену зв’язку з Землею. Найскладнішим буде етап розгортання 6,5-метрового складеного дзеркала, для правильної роботи якого потрібно, щоб його елементи були зістиковані один з одним із найвищою точністю.

Після того, як Джеймс Вебб досягне своєї мети, інженери NASA протягом кількох місяців перевірятимуть його системи та обладнання, щоб переконатися у їхній працездатності. Очікується, що перші знімки телескоп передасть на Землю влітку 2022.

Через деякий час після старту спеціалісти наземного центру управління польотами отримали перші дані телеметрії ракети. Після двох хвилин роботи два твердопаливні прискорювачі Ariane 5 відокремилися і впали в океан. Потім головний обтічник скинули, відкривши телескоп космічному простору.

Коли все паливо було витрачено і швидкість Ariane 5 досягла приблизно 25 тис. км/год, двигун першого ступеня перестав працювати, після чого вона була скинута. Потім почав працювати двигун другого ступеня, який допоміг телескопу набрати швидкість. В результаті Джеймс Вебб розігнався приблизно до 35 тис. км/год, після чого відокремився від другого ступеня і продовжив подорож самостійно. Приблизно через 30 хвилин після старту почалося розгортання сонячної панелі. Зараз цей процес вже завершився і NASA підтвердило, що процес збору енергії запущений.

Наступного дня стало відомо, що фахівці NASA провели три заплановані коригування курсу телескопа. «О 19:50 за часом Східного узбережжя США (3:50 за київським часом) почалася перша операція з проміжної корекції. Вона тривала 65 хвилин і зараз завершена», – сказали представники NASA. Також було сказано, що включення двигунів у рамках операції з коригування курсу «є одним із двох етапів, для проведення яких час відіграє вирішальну роль, першим було розкриття панелей сонячних батарей, яке відбулося незабаром після запуску».

Згідно з наявними даними, маневр з коригування курсу допоміг вивірити траєкторію польоту телескопа у напрямі своєї мети.

Джерело: root-nation.com