Схеми за якими Рівне втрачає сотні мільйонів гривень

You are currently viewing Схеми за якими Рівне втрачає сотні мільйонів гривень

Напевно не важко стати великим бізнесменом, коли сам міський голова Рівного разом із депутатами, створюють усі умови, для сприятливого ведення бізнесу. Бізнесмен створює фірми, продає через них свій товар та одразу ліквідовує новостворене. Кінці у воду. Але про все по черзі.

Стіни будинків

Мова йде про відомих забудовників нашого міста у мікрорайоні Щасливе. Варто знати, що особа, яка має намір здійснити будівництво у відповідному населеному пункті, зобов’язана сплатити пайову участь, яка полягає у перерахуванні коштів до відповідного місцевого бюджету. Як відомо, кошти від сплати пайової участі, які надходять до бюджету, займають високе місце в дохідній частині Рівного. Але, у 2012 році Рівненська міська рада прийняла рішення зменшити рекомендовану Міністерством ставку пайової участі з 4% до 1,5%. Це доволі таки щедрий подарунок для забудовників, але міська казна через це втратила мільйони гривень.

Рішення Рівненської міської ради №2703

Розмір пайового внеску розраховується від вартості та кількості зданих квадратних метрів і найбільше поталанило за останні шість років у Рівному людям пов’язаним із забудовником на Щасливому Романом Курисом. Адже саме вони найбільше скористались заниженою ставкою пайового внеску. Його партнер Олександр Козяр збудував очевидно приміщення телеканалу ІТV.

Детальніше про зв’язок Романа Куриса з маловідомим до певного часу Олександром Козярем, що торгувавши з лотків на ринку став мегазабудовником, писали журналісти 4 влади: Земельні махінатори Рівненщини: як бізнес, завдяки чиновникам, привласнює десятки гектарів 

Серед прізвищ, пов’язаних із забудовою міста, знаходимо й дружину Романа Куриса – Олену, самого Романа, теперішнього секретаря міськради Віктора Шакирзяна, його бізнес-партнерів та родичів. Втім найбільше житла було здано в експлуатацію Іванною Радченею. Лише за 2019 рік вона збудувала майже 43 тисячі квадратних метрів. Варто зазначити, що усіх збудованих квадратів за рік було 85,4 тис. кв. м, тобто Іванна Радчення побудувала більше ніж половину всіх разом узятих забудовників Рівного. І до слова, її чоловік з Романом Курисом куми. Та мова навіть не про родинні зв’язки, хоча і це, з огляду, на привілеї надані пану Курису від влади, теж важливо. Та підходимо до найцікавішого.

За усі побудовані квадратні метри, жінка заплатила лише 399 000 гривень пайової участі, чим рівненський бюджет зазнав збитків на мільйони гривень. Державна фіскальна служба в Рівненській області, запідозрила Іванну Радченю у тому, що вона знизила вартість квадратних метрів з якої вже згодом, робився розрахунок пайової участі. Правоохоронці встановили, що в період 2018-2019 роки вона набула у власність об’єкти нерухомого майна шляхом будівництва житлових об’єктів, замовником яких вона безпосередньо виступила, та надалі здійснила продаж за заниженням ціни у договорах купівлі-продажу фактичної вартості чотирьох будинків у мікрорайоні «На щасливому»за адресою вул. Чорновола 91-с, 91-т, 91-у та 91-ф. Саме з загальної вартості цих квартир розраховувався пайовий внесок, а також від цієї суми мали б бути сплачені податки.

“Радченя І. В. з метою зменшення податкового навантаження, належні їй квартири у вищевказаних багатоквартирних житлових будинках, актами приймання-передачі нерухомого майна, передавала на підконтрольні суб’єкти господарської діяльності, які надалі здійснювали їх реалізацію для кінцевих споживачів, із вказанням в офіційних документах завідомо недостовірної інформації щодо їх реальної вартості”

Такими підконтрольними компаніями стали ТОВ “Мегасяйво, ТОВ “Будівельний дім 1”, ТОВ “Поліський дім” та інші, що наразі, як це не дивно, у стані ліквідації. А співзасновниками є Козяр, Курис, Радченя та ін.

Схема дуже проста. Іванна Радчення як фізична особа замовляла у своїх будівельних компаній квартири. Забирала їх собі, а потім перепродавала своїм же кампаніям. Все це заради того, щоб уникнути мільйонних сплат податків до місцевого і державного бюджетів. Саме в такій схемі прихований момент першої продажі квартир і відбувається ухилення від сплати податку на додану вартість. І саме на цьому етапі відбувалось заниження вартості квадратних метрів, що повпливало на розрахунок пайової участі в бюджет Рівного.

Варто зазначити, що згідно з показниками опосередкованої власності спорудження житла за регіонами України, станом на 01.01.2019 року один метр квадратний з ПДВ становив 11 638 гривень, а от вартість за один квадратний метр у новобудовах Іванни Радчені, що на Щасливому чомусь встновлений в межах 800-900 гривень. Через схему з підставними фірмами та заниженою вартістю житла, бюджет Рівного втратив понад 300 мільйонів гривень.

Відповідний розрахунок втрат підрахувала депутатка Рівненради Олена Хотенко, що є членом комісії з питань економічного розвитку, промисловості, інвестицій, підтримки підприємництва та регуляторної політики:

Був зроблений тільки приблизний розрахунок згідно з яким, за останні шість років за такими схемами бюджет міста недоотримав суму в понад 300 мільйонів гривень. Якби забудовники мікрорайону на Щасливому будували житло без тіньових схем, місто мало б кошти на розбудову такої необхідної інфраструктури як школи, садочки та спортивні майданчики. І я готова перейти в юридичну площину, аби громада не віддавала свої гроші в приватні руки. За тим забудовники ще й вимагають дотувати їх приватний садочок, який цілком ймовірно збудовано за кошти, які недоотримав бюджет Рівного.

коментує Олена Хотенко.

Варто додати, Рівне чи не єдине місто в Україні, що настільки занизило ставку пайової участі, фактично віддавши певним забудовникам можливість заробляти надприбутки, набиваючи власні кишені, в обхід справедливих податків.

Саме за такою схемою, правоохоронці підозрюють працював нардеп Віктор Мялик. Прокуратура нещодавно вручила йому підозру в ухилені від сплати податків на суму 97 мільйонів гривень. Підозру прокоментувала генпрокурорка Ірина Венедіктова:

“Підозрюваний розпочав у 2012 році господарську діяльність щодо будівництва у с. Петропавлівська Борщагівка та с. Софіївська Борщагівка на Київщині багатоквартирних житлових будинків задля отримання прибутку від подальшого продажу квартир та нежитлових приміщень в них. При цьому реєстрації в якості суб’єкта господарської діяльності у формі фізичної особи-підприємця чи юридичної особи не здійснив. Після завершення зведення будинків, він зареєстрував на себе право власності на 1221 об’єкт нерухомого майна в них. Протягом 2015-2020 років уповноважена ним через довіреність особа продавала нерухомість та передала йому понад 360 млн грн доходу від цих операцій.

За її словами, доходи від реалізації квартир та нежитлових приміщень підозрюваний декларував, як доходи фізичної особи від продажу власного майна, а не від підприємницької діяльності, із застосуванням ставки податку в розмірі 5% замість 18%.

– Попередньо, за даними експертизи, таким чином народний депутат ухилився від сплати податку на доходи фізичних осіб та податку на додану вартість на загальну суму понад 97 млн грн. – уточнює Генпрокурорка.

Джерело: rivne.online