РНБО ввела повний пакет санкцій проти Фірташа і Фукса. Всі рішення

You are currently viewing РНБО ввела повний пакет санкцій проти Фірташа і Фукса. Всі рішення

У п’ятницю, 18 червня, в Києві члени Ради національної безпеки і оборони (РНБО) ухвалили рішення про введення повного пула санкцій проти відомих українських бізнесменів Павла Фукса і Дмитра Фірташа. Крім того, обговорювалися обмеження проти криміналітету і хакерів.

Головні рішення РНБО:

 • Продовжено старі санкції проти юросіб і фізосіб. Щодо окремих осіб, які потрапили в список “злодіїв у законі”, – відбудуться перевірки.
 • Введено санкції стосовно осіб і компаній, причетних до створення вірусу Petya.
 • Проти бізнесменів Павла Фукса і Дмитра Фірташа було введено повний пакет санкцій.
 • Уперше за 30 років Україні повернули дві ліцензії на видобуток газу.
 • Під санкції потрапили двоє росіян зі списку Forbes – Сергій Чемезов і Михайло Шелков.

Санкції проти Фукса і Фірташа

Так, згідно з повідомленням Данілова, санкції було введено проти російського бізнесмена Павла Фукса, який, як показали перевірки апарату Ради, причетний до незаконного отримання ліцензій на видобуток корисних копалин в Україні. За словами секретаря РНБО, санкції щодо Фукса застосовано в зв’язку з компанією “Голден Деррік”.

Секретар РНБО зазначив, що санкції стосовно Фірташа пов’язані з “його участю в титановому бізнесі”. “Це поставка сировини, яка потім іде, і це відстежено нашими розвідниками…, на військові об’єкти РФ. І ми не можемо допустити, щоб це тривало”, – пояснив він.

Також Данілов підкреслив, що крім Фірташа санкції будуть застосовані “на ті підприємства, які безпосередньо афілійовані з ВПК РФ, котрі використовують цей титан саме у військовій сфері”.

“Як і обіцяв президент України Володимир Зеленський, влада починає наводити лад у сфері надровикористання, і ми домовилися, що до 1 вересня всі ліцензії, які є в нашій країні, будуть на Геоінформаційному порталі. Ви всі їх будете бачити… Всі ліцензії, які є у нас, а їх більше ніж 3 тисячі, все суспільство знатиме, де вони є, в якому стані, хто їхні власники і на підставі чого й коли вони їх отримали”, – зазначив Данілов.

Він підкреслив, що було анульовано “як недобросовісним надрокористувачам” чотири титанових, три вуглеводневих і дві рудних ліцензії, які не використовувалися відповідно в 2018, 2019 та 2017 роках.

Також РНБО додатково перевірить 3 осіб, які потрапили в т.зв. список санкцій “злодіїв у законі” і “кримінальних авторитетів”.

“Після першого рішення Ради національної безпеки і оборони було дуже багато звернень щодо деяких осіб, які, на їхню думку, потрапили в ці санкції не зовсім коректно. Тому сьогодні було дано доручення Ради нацбезпеки та оборони щодо трьох осіб: зробити додаткову перевірку (щодо коректності введення санкцій проти зазначених осіб. – Ред.) із залученням служби безпеки, контррозвідки та всіх відповідних органів”, – заявив Данілов.

Крім того, ухвалено рішення про введення санкцій ще проти 12 осіб, які перебувають у статусі суб’єкта підвищеного злочинного впливу.

Санкції проти розробників вірусу NotPetya

Рада національної безпеки і оборони впровадила санкції проти юридичних і фізичних осіб, причетних до кібератаки на Україну. Йдеться про вірус NotPetya.

За словами Данілова, всі фігуранти причетні до розробки шкідливої програми.

“Це юридичні та фізичні особи, безпосередньо причетні до розробки компонентів вірусу NotPetya”, – пояснив він.

Данілов додав, що люди і компанії, які потрапили під обмежувальні заходи, здійснювали модерацію і організовували кібератаки на об’єкти критичної інфраструктури України.

“Шановний бізнесмен” подарував державі ліцензії на газ

Данілов також натякнув, що “один шановний бізнесмен із Дніпра” пішов на добровільне повернення ліцензії. Ймовірно, йдеться про Віктора Пінчука.

“Хочу зазначити, що маємо перші позитивні результати реалізації рішення Ради нацбезпеки і оборони, і не по лінії відомства Опімаха, а зі сторони представників великого бізнесу, яких ми поки не називаємо олігархами”, – сказав секретар РНБО, додавши, що “вперше за всі 30 років Незалежності сталася подія, яка, як ми сподіваємося, набуде прецедентного характеру”.

“Розуміючи всю важливість реалізації політичної лінії президента Володимира Зеленського щодо наведення порядку в сфері користування надрами і проявляючи соціальну відповідальність, державі добровільно було повернуто дві ліцензії на видобуток природного газу і добування сирої нафти. Йдеться про компанії ТОВ “Гео Альянс Таранушинське” (Харківська область) і ТОВ “Гео Альянск Південно-Орільське” (Дніпропетровська область)”, – пише офіційний сайт РНБО.

“Хоча засновники цих компаній перебувають на всім нам добре відомих островах, держава вітає подібні ініціативи “українських кіпріотів” і закликає інших представників великого бізнесу наслідувати такий приклад і бути відповідальними нардрокористувачами”, – додав Данілов.

Санкції проти росіян зі списку Forbes

Під санкції Ради національної безпеки і оборони також потрапили двоє росіян зі списку Forbes. Це гендиректор корпорації “Ростех” Сергій Чемезов і Михайло Шелков, який володіє 65,27% акцій “ВСМПО-Авісма”.

Про це повідомив президент України Володимир Зеленський за підсумками засідання РНБО.

Також вирішено продовжити санкції проти понад 1,7 тисячі осіб, введені три роки тому.

На брифінгу Данілов зазначив, що частина людей із зазначеного списку вже померли. Однак санкції продовжені щодо тих, хто числиться в реєстрах.

Відзначимо, що серед фігурантів були глава Чечні Рамзан Кадиров, співак Йосип Кобзон, російський пропагандист Дмитро Кисельов, депутат Держдуми РФ Борис Резник, директор Служби зовнішньої розвідки РФ Сергій Наришкін, міністр оборони РФ Сергій Шойгу.

Раніше засідання було анонсовано і представлено в п’яти пунктах.

Нагадаємо:

 • Фірташ фактично володіє близько 70% ринку газу в Україні. Згідно з оцінкою НКРЕКУ, сім із десяти сімей купують газ у “Регіональної газової компанії”, якою володіє бізнесмен.
 • Водночас газові компанії Фірташа заборгували десятки мільярдів гривень “Нафтогазу” та оператору ГТС.
 • Проти його компаній ухвалювали санкції. Зокрема, Антимонопольний комітет штрафував “Львівгаз” Фірташа на 75,6 млн гривень, причина – зловживання монопольним становищем на ринку послуг із розподілу газу.
 • Російсько-український олігарх Фукс, за даними ЗМІ, побудував цілу імперію із захоплення активів.
 • Наприклад, компанія зі сфери впливу Фукса заднім числом вимагала у Київського метрополітену штраф, пеню та “коефіцієнт коригування” на загальну суму майже 2 млрд грн.
 • У руках Фукса також опинився нафтогазовий бізнес оточення експрезидента-втікача Віктора Януковича. Держкомпанія “Надра України” фактично віддала олігархові родовища, а він почав монополізувати всю галузь.

Джерело: www.obozrevatel.com