Що таке суборбітальний політ? Пояснює аерокосмічний інженер

You are currently viewing Що таке суборбітальний політ? Пояснює аерокосмічний інженер

«Суборбітальний» політ – це термін, який ви будете часто чути, після того, як сер Річард Бренсон вперше полетів на борту крилатого космічного корабля VSS Unity Virgin Galactic, а Джефф Безос полетить на борту корабля Blue Origin New Shepard, щоб торкнутися кордону космосу і випробувати кілька хвилин невагомості.

Але що таке «суборбітальний»? Простіше кажучи, це означає, що, хоча ці транспортні засоби перетинатимуть погано окреслений кордон космосу, вони не рухатимуться досить швидко, щоб залишатися в космосі, коли вони туди доберуться. Якщо космічний корабель – або щось ще, якщо на те пішло – сягне швидкості 28 000 км/год або більше, замість того, щоб впасти назад на землю, він буде безперервно рухатися навколо Землі. Цей безперервний рух (або падіння, якщо точніше) – ось що це означатиме на орбіті, і саме так супутники і Місяць залишаються над Землею.

Все, що запускається в космос, але не має достатньої горизонтальної швидкості, щоб залишатися в космосі – наприклад, ці ракети – повертається на Землю і, отже, летить суборбітальною траєкторією.

Чому ці суборбітальні польоти мають значення?

Хоча два космічних кораблі, запущені в липні 2021 року не вийдуть на орбіту, досягнення космосу на приватних космічних кораблях є важливою віхою в історії людства. Ті, хто знаходиться на борту цих та всіх майбутніх суборбітальних польотів приватного сектора, кілька хвилин перебуватимуть в космосі, відчують хвилюючу невагомість і точно заслужать свої крила астронавта.

Суборбітальні польоти (шляхи A і B) досягають космосу, але оскільки вони рухаються недостатньо швидко над Землею, гравітація витягує об’єкт назад на поверхню.

Концептуально польоти, в які летять Бренсон і Безос, не сильно відрізняються від бейсбольного м’яча, кинутого в повітря. Чим швидше ви зможете підкинути бейсбольний м’яч вгору, тим вище він буде підніматися і довше залишатися в повітрі. Уявіть, що ви кидаєте бейсбольний м’яч угору. Коли м’яч піднімається, він сповільнюється, оскільки кінетична енергія, притаманна його швидкості, обмінюється на потенційну енергію в формі збільшення висоти. Зрештою м’яч досягне максимальної висоти, а потім впаде назад на землю.

А тепер уявіть, що ви можете кинути бейсбольний м’яч досить швидко, щоб досягти висоти приблизно 97 км. Бінго! Бейсбол досяг космосу. Але коли м’яч сягне максимальної висоти, він матиме нульову вертикальну швидкість і почне падати назад на Землю. Політ може зайняти кілька хвилин, і протягом більшої частини цього часу м’яч знаходитиметься в невагомості – як і новоявлені космонавти на борту згаданих космічних апаратів. Як і у випадку з гіпотетичним бейсбольним м’ячем, астронавти досягнуть космосу, але не вийдуть на орбіту, тому їх польоти будуть суборбітальними.

Джерело: root-nation.com